Bolesław Śmiały

Biograficzny film historyczny o królu Bolesławie...


Reż. Witold Lesiewicz, Prod. Polska 1971, ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 97 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Wawel, rok 1079. Król Bolesław skazuje na śmierć dezerterów z drużyn, które wysłał na Ruś do dyspozycji kniazia Wsiewołoda. Część rady królewskiej, a zwłaszcza wojewoda Sieciech i biskup Stanisław Szczepanowski, sprzeciwia się tak ostrej karze. Bolesław jest jednak nieustępliwy. Wie, że sojusz z Rusią jest konieczny, by skutecznie przeciwstawić się cesarzowi niemieckiemu. Na zamek przybywają posłowie z Kijowa. Jeden z nich został zabity na polskiej ziemi. Bolesław stara się wyjaśnić, kto zlecił zabójstwo Rusina. Cała ta sprawa jest dla niego dowodem istnienia silnej opozycji wobec prowadzonej przez niego polityki. Przeciwko Bolesławowi jest nawet jego małżonka, która nigdy nie znalazła szczęścia u jego boku.  Bolesław otrzymuje kolejne informacje o spisku, rozkazuje uwięzić głównego wroga, ale ten znajduje schronienie u biskupa Stanisława. Biskup rzuca klątwę na króla, który zostaje sam z kilkunastoma tylko żołnierzami. Oburzony król postanawia zemścić się na biskupie, tylko czzy była to dobra decyzja?  

Film był ogromnym wyzwaniem dla wszystkich pracujących na jego planie. Wszystkie rekwizyty i stroje były tworzone przez kilkudziesięciosobową grupę rzemieślników. W "Bolesławie Śmiałym" wystąpiło przeszło 80 aktorów i studentów szkół filmowych oraz 1,5 tysiąca statystów.

Na podstawie opisu z FilmPolski.pl

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu kultury opartej o katolickie wartości: prawdę, dobro i piękno.