Boże Ciało

Boże Ciało, reż. Jan Komasa, prod. Polska 2019 
UWAGA! Film zawiera sceny dla dorosłych i nie jest w sposób oczywisty filmem religijnym!

Cena 9.99zł
Czas trwania 111 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Dwudziestoletni Daniel zostaje warunkowo zwolniony z poprawczaka. Wyjeżdża na drugi koniec Polski, żeby pracować w stolarni, ale zaskakujący zbieg okoliczności i żart nagle wywracają jego życie do góry nogami.  

 

***

 

Film Boże Ciało wzbudził wiele emocji wśród polskich widzów. I choć był nominowany do Oskara (w kategorii: Najlepszy film międzynarodowy), a także nagradzany na wielu Festiwalach Filmowych w Europie, nie jest filmem łatwym w odbiorze. Przedstawiona historia inspirowana jest zdarzeniami prawdziwymi, dlatego nie można jej odczytywać jako kpiny z Kościoła czy sakramentów. To historia pogubionego chłopaka, którego poznajemy już jako mieszkańca Zakładu Poprawczego (co jednoznacznie wskazuje na trudną przeszłość i bagaż doświadczeń). 

 
Wybory, których dokonuje główny bohater (w tej roli świetny Bartosz Bielenia), należy według nas ocenić negatywnie. Daniel, podszywając się pod księdza katolickiego, często działa skrajnie: od działań pełnych dobra i pragnienia bycia blisko Boga, po czyny nieodpowiedzialne, niedojrzałe, grzeszne, świętokradcze czy bezmyślne. W jednej scenie widzimy, jak żarliwie modli się na różańcu, a w następnej bierze narkotyki i pije bez opamiętania.

 
Postać głównego bohatera wpisuje się w słowa Papieża Franciszka z Amoris laetitia: "wszyscy jesteśmy złożoną mieszaniną światła i cienia" (Adhortacja Amoris laetitia, ROZDZIAŁ IV MIŁOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE, Wszystko wybacza, punkt 113).
Wprawne oko wyłapie przebłyski dobra, doszuka się Bożej mocy mimo ludzkiej nieudolności czy niskich intencji, i znajdzie dla siebie morał. 

 
Proponujemy film Boże Ciało osobom, które lubią podejmować refleksję i dyskutować o tym, co trudne i kontrowersyjne, a jednocześnie potrafią szukać uniwersalnych prawd i wartości (nieraz trudno uchwytnych).

 
Odsyłamy do krótkiego komentarza ks. Grzegorza Ogorzałka, autora vloga W koloratce:

  
BOŻE CIAŁO - film o złożoności ludzkiej natury


A także do innych tekstów, jakie ukazały się na temat filmu:
www.przewodnik-katolicki.pl/Znak-pokoju
www.przewodnik-katolicki.pl/Film-ktory-moglby-polaczyc-Polakow  
www.teologiapolityczna.pl/boze-cialo-a-kaplanstwo 
www.deon.pl/ludzka-twarz
www.wiez.com.pl/katecheza-jana-komasy  
www.gosc.pl/doc/6196354.Boze-Cialo-i-Dwoch-papiezy 
www.idziemy.pl/kultura/lepszy-ksiadz-/61753