Generał Nil

Historia ostatnich lat życia Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, który podczas II wojny światowej był dowódcą Kedywu Armii Krajowej.


reż. Ryszard Bugajski, prod. Polska 2009

Cena 9.50zł
Czas trwania 120 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Rekonstrukcja ostatnich lat życia, legendarnego dowódcy Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”. Ten wielki, polski patriota i znakomity dowódca kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej przez Niemców Warszawie, między innymi brawurowym zamachem na dowódcę SS, Franza Kutscherę. Opowieść o zapomnianym bohaterze rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD w 1945. Zamordowany przez komunistów w wigilię Bożego Narodzenia 1953 roku.

  

W filmie uchwycono niezłomność i hard ducha generała Nila, którego pośmiertnie odznaczono Orderem Orła Białego. Bohaterstwo Nila zostało jednak okupione najwyższą ceną: generał bowiem staje przed prawdziwie tragicznym wyborem: dalszym życiem (na emigracji) a honorem i opuszczeniem rodziny. Sceny przesłuchań i wymuszania zeznań w więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa mogą poruszać okrucieństwem, a jednak oddają realizm i dramat bohaterów z AK.