Matka Cabrini

Poruszająca historia Franciszki Ksawery Cabrini MSC, pierwszej obywatelki amerykańskiej kanonizowanej przez Kościół katolicki.


(Mother Cabrini), reż. Daniela Gurrieri, prod. Włochy 2019, polski lektor

Cena 9.29zł
Czas trwania 99 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Pod koniec XIX wieku we Włoszech ma miejsce epokowe zjawisko: setki tysięcy Włochów opuszcza swoją ziemię w poszukiwaniu lepszego życia za Oceanem, co często ma dramatyczne konsekwencje. Franciszka Ksawera Cabrini zostaje poproszona o poświęcenie się wraz z siostrami tej nowej misji i wyjazd do Nowego Jorku. Kiedy jednak przyjeżdża, odkrywa, że nic nie jest gotowe: ani dom, ani szkoła, ani sierociniec. Napotka jeszcze wiele innych przeszkód, ale Matka Cabrini nie podda się dzięki swojej niezachwianej wierze i zaufaniu Bogu.

 
Film przezentuje lata 1888-1892, być może najtrudniejszy i pełen przeszkód okres w życiu Franciszki Cabrini, ale z tego powodu najbardziej reprezentatywny. Początki pracy wśród włoskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych oraz założenie Szpitala Columbus w Nowym Jorku.

 
W 2019 roku film otrzymał Gabriel Awards, prestiżowe wyróżnienie przyznane przez American Catholic Press ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Premiera odbyła się w Watykańskiej Bibliotece Filmowej, w obecności bpa Rino Fisichella, który udzielił filmowi patronatu Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a także w obecności Pani Callisty Gingrich, Ambasador Stanów Zjednoczonych.