Światło między oceanami

Dramat na podstawie noweli australijskiej pisarki M.L. Stedman.
(The Light Between Oceans) reż. Derek Cianfrance, prod. USA/Wielka Brytania/Nowa Zelandia 2016, polski lektor

Cena 9.50zł
Czas trwania 133 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Oscarowa obsada: Michael Fassbender, Alicia Vikander i Rachel Weisz w ekranizacji światowego bestsellera, okrzykniętego literacką sensacją i przetłumaczonego na ponad 30 języków.

Bohater wojenny, Tom Sherbourne, przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Wkrótce przybywa do niego ukochana żona Isabel. Zakochani żyją szczęśliwie w rytmie przypływów i odpływów oceanu. Ich największym, niespełnionym pragnieniem jest posiadanie dziecka. Miesiące bezowocnych starań wpędzają Isabel w depresję. I wtedy zdarza się cud: do wybrzeży wyspy dobija mała łódź, na której pokładzie Tom znajduje martwego mężczyznę i żywe niemowlę. Pod namową Isabel, Tom łamie swoje surowe zasady i godzi się przyjąć dziecko jako własne. Jednak pewnego dnia, w okolicy, pojawia się zrozpaczona kobieta poszukująca zaginionego męża i maleńkiego dziecka.

 

***

 

Poruszająca filmowa opowieść o konsekwencjach niewłaściwych wyborów, o złych decyzjach dobrych ludzi i o szczęściu, z którego tak trudno zrezygnować…

 

Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny – podejmuje się więc pracy latanika na niezamieszkałej wysepce Janus Rock, by w samotności spędzić życie. Jego plany ulegają jednak zmianie, gdy podczas nieczęstych wizyt na lądzie poznaje Isabel. Odzwajemnione zakochanie przeradza się w prawdziwą miłość. Nowożeńcy powracają na samotną wyspę, gdzie odnajdują spokój i harmonię. W szczęśliwe życie małżonków uderza jednak dramat związany z rodzicielstwem. Isabel z roku na roku, coraz bardziej pogrąża się w smutku i żalu nad utraconymi dziećmi. Aż pewnego dnia Tom podczas sztormu odnajduje przy brzegu wyspy łódź z martwym mężczyzą i... żywym niemowlęciem. Czy zdecyduje się złożyć odpowiedni raport i poinformować świat o znalezisku? Czy decyzja oparta o tak silne pragnienia i uszczęśliwienie żony nie położy się cieniem na życiu wielu ludzi?...

 

FIlm osadzono w wyjątkowo pięknej scenerii, muzykę skomponował Alexandre Desplat, zadbano o kostiumy i dobrą obsadę. Odtwórcy głównych ról to także para w życiu - a więc piękno relacji, widocznej w filmie nie jest jedynie grą aktorską. Zarówno od strony wizualnej, muzycznej, jak i aktorstwa film jest wyjątkowo udanym, poetyckim dziełem.

 

Chociaż film nie jest w sposób oczywisty filmem religijnym, to jednak pokazuje trudy codzienności i podejmowania niełatwych decyzji, które nie omijają dobrych ludzi. "Światło między oceanami" pomaga podjąć refleksje i rozmowy o wyborach, ludzkich pragnieniach (nieraz wpisanych w powołanie), o odpowiedzialności i uczciwości, a nade wszystko o konsekwencjach i prawdziwych fundamentach szczęścia.