Szkoła życia

Przepiękna i poruszająca filmowa oda do świata natury i prostego życia
(L'école buissonniere) reż. Nicolas Vanier, prod. Francja 2017, polski dubbing

Cena 9.00zł
Czas trwania 111 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Przepiękna, poruszająca i pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów opowieść o chłopcu, którego smutne życie w sierocińcu na przedmieściach Paryża odmienia się, gdy trafia do wiejskiego gospodarstwa. Filmowa oda do świata natury i prostego życia w reżyserii Nicolasa Vaniera – cenionego twórcy familijnego hitu „Bella i Sebastian”. W jednej z głównych ról występuje znany z przebojowej komedii „Nietykalni” - François Cluzet. Historia inspirowana wątkami autobiograficznymi reżysera, dorastającego w portretowanym w filmie regionie Sologne.

 

Życie Paula (Jean Scandel) od początku ograniczone było wysokimi murami sierocińca – surowego budynku, mieszczącego się na robotniczych przedmieściach Paryża. W jego życiu dominowały strach i melancholia. Los chłopca odmienia się, gdy trafia pod opiekę Célestine (Valérie Karsenti) i Borela (Éric Elmosnino), mieszkających na pełnych zielonych lasów, mglistych ziem i rozległych pól terenach należących do Hrabiego de la Fresnaye (François Berléand). Na miejscu poznaje ekscentrycznego kłusownika Totoche’a (François Cluzet), od którego uczy się życia, poznaje sekrety pobliskich lasów, a także odkrywa, że jego przybycie do regionu Sologne nie było przypadkowe.

 

 ***

 

Kontrowersje może wzbudzać niejasna relacja głównej bohaterki do kłusownika. Niedopowiedzenia mogą sugerować brak wierności i uczciowości małżeńskiej. Kłusownik z kolei łamie prawo i zdaje się żyć z dala od Kościoła i zasad...
Takich treści i wątków wprawne oko być może wychwyci nawet więcej dlatego film ten jest ciekawym punktem wyjścia do dyskusji. Warto zatrzymać się na anty-przykładach i zastanowić się, jak powinni zachować się boahterowie, jakie relacje powinni mieć i czy my w naszym życiu nieraz nie jesteśmy do nich podobni (w drobnych nawet rzeczach) mimo, że oburzamy się na główną bohaterkę czy kłusownika.