Co się dzieje, gdy pewnego dnia ktoś zaczyna głosić iż miał objawienie?
(L'apparition) reż. Xavier Giannoli, prod. Francja 2018, polski lektor
Reporterskie śledztwo, objawienie religijne i zagadka, której rozwiązanie wykracza daleko poza doczesność. Wszystko to w najnowszym, poruszającym filmie Xaviera Giannoli – zdobywcy Cezara, Złotej Palmy i Nagrody Specjalnej Festiwalu w Wenecji. W obsadzie produkcji wystąpiła plejada znakomitych francuskich aktorów, m.in.: nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, laureat Cezara i Złotej Palmy – Vincent Lindon („Miara człowieka”), znany z hitów „Quantum of Solace” i „Uprowadzona” – Anatole Taubman oraz Patrick d'Assumçao („Śmierci Ludwika XIV”). „Tajemnice objawienia” to thriller psychologiczny. Historia o wierze i jej poszukiwaniach – Barbara Hollender, Rzeczpospolita.
Jacques (Vincent Lindon), reporter znanej francuskiej gazety otrzymuje tajemniczy telefon z Watykanu. Wynika z niego, że w małym miasteczku na południu Francji mieszka 18-letnia dziewczyna, która utrzymuje, że przeżyła objawienie Matki Boskiej. Pogłoski o domniemanym cudzie rozchodzą się błyskawicznie i sprawiają, że na miejsce rzekomych objawień zaczynają przybywać tysiące pielgrzymów. Jacques, który prywatnie nie ma nic wspólnego ze światem wiary i Kościoła, zgadza się być częścią komisji śledczej, mającej rzucić nowe światło na zdumiewające wydarzenia.
Choć historia ta jest tylko wymysłem scenarzysty i reżysera to jednak cały czas widz w napięciu i zaciekawieniu wyczekuje kolejnych odsłanianych stopniowo tajemnic. Bardzo ciekawe studium współczesnych zjawisk nadprzyrodzonych i różnych postaw ludzi obserwujących, badających i uczestniczących w tych zjawiskach.
***
Drażnią trochę błędy w tłumaczeniu (albo w tekście scenariusza?) – bo zwrot "proces kanonizacyjny" odnosi się zupełnie do czego innego niż to co oglądamy w filmie (zapewne chodziło o "proces kanoniczny"). W fabułę wkradają się też różne nieuczciwość i nastawione na zysk czy zdobycie sławy, a to pozwala pytać o intencje i pobudki, pozwala zastanowić się, w jakim duchu oceniamy: osobę czy jej czyny?
Film może być bazą do przemyśleń na temat motywacji w wierze.
Po seansie mogą pojawić się inne trudne, niewygodne pytania... przykładowo: czy potrzebujemy cudów i objawień, by wierzyć?